ثبت شرکت در ترکیه 2021‌ ؛ هزینه ها، شرایط و مراحل

چاپ
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ثبت شرکت در ترکیه و صفر تا صد مراحل آن برای اتباع خارجی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند دانستنش ضروری می باشد. شما به عنوان تبعه یک کشور دیگر در ترکیه در صورتی که قصد راه اندازی کسب و کار و فعالیت های تجاری در ترکیه به مانند باز کردن رستوران، باز کردن آرایشگاه، راه اندازی تولیدی و … دارید لازم هست تا قبل از انجام هر گونه اقدامی در ابتدا مراحل و هزینه ثبت شرکت در ترکیه را بدانید سپس نسبت به این کار اقدام نمایید.

البته ثبت برند در کشور ترکیه با ایران کاملا متفاوت می باشد یعنی در واقع شما دارای مسئولیت های قانونی بیشتری در ترکیه هستید به خصوص در زمانی که بخواهید نسبت به انحلال شرکت ایجاد شده اقدام نماید به راحتی این امر ممکن نمی باشد و دارای مراحل قانونی پیچیده تری می باشد.

 


 

در این یادداشت میخوانید:

ثبت شرکت در ترکیه

اطلاع داشتن از قوانین تجارت ترکیه و قانون سرمایه گذاران خارجی برای فردی که به دنبال تاسیس شرکت می باشد ضروری است. در کنار مزایای ثبت شرکت در کشور ترکیه لازم است تا تا شما با معایب آن نیز آشنا باشید.

در برخی موارد و تحت شرایطی خاص به دنبال باز کردن یک شرکت در این کشور می توانید نسبت به درخواست اقامت خود و خانواده تان هم زمان با خود اقدام نمایید. قرار داشتن ترکیه در بین کشورهایی که اقتصاد پویا و رو به رشد دارند این کشور را به مکانی برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی تبدیل کرده است.

ثبت شرکت در ترکیه

به طوری که بر اساس آمار اقتصاد ترکیه در بین ۲۰ اقتصاد برتر دنیا قرار دارد. اگر به دنبال مهاجرت به ترکیه هستید باید بدانید که جای امنی را از نظر سرمایه گذاری انتخاب کرده اید.

حمایت دولت ترکیه از سرمایه گذاران خارجی و اعطاء کردن تسهیلات مناسب و در بسیاری از زمینه ها کاهش دادن مالیات سرمایه گذاران خارجی می تواند زمینه ی مناسبی را برای سرمایه گذاری اتباع خارجی در ترکیه فراهم نماید.

قوانین ثبت شرکت در ترکیه برای اتباع خارجی

آخرین تغییراتی که در این زمینه به وقوع پیوسته است مربوط به سال ۱۳۸۲ می باشد. که بر اساس آن قوانین بر خلاف روال گذشته، که اتباع خارجی در صورتی می توانستند اقدام به ثبت برند نمایند، که حتما یک شریک که شهروند ترکیه بود ، می داشتند این در حالی است که در قوانین جدید اتباع کشورهای خارجی به تنهایی می توانند اقدام به تاسیس شرکت نمایند، بدون این که نیازی به شریک ترکیه ای داشته باشند.

این بدین معنی می باشد که یک تابع خارجی می تواند شرکتی را در ترکیه ثبت کند که مالک ۱۰۰٪ آن خودش باشد.

کمپانی هایی که در ترکیه ثبت می گردند بر اساس قوانین این کشور می توانند بر طبق اساس نامه مشخص خود فعالیت نمایند و درآمد داشته باشند. ترکیه کشوری بسیار قانونمند و منظم و دقیق در زمینه امور حقوقی و ثبتی می باشد. به همین دلیل نسبت به اعمال مقرارات حقوقی بسیار سخت گیر بوده و بدون اغماض با افرادی که این قوانین را رعایت نمی کنند برخورد می کند.

اگر در زمینه ی ثبت برند و سرمایه گذاری در ترکیه به تصمیم نهایی رسیده اید حتما به شما توصیه می گردد که از مشاوران حقوقی امین و آشنا به مسایل حقوقی و ثبتی در ترکیه کمک بگیرید که بتوانند به شما در این زمینه در زمان محدود و بدون این که هزینه های گزافی پرداخت کنید کمک و راهنمایی نمایند.

ثبت شرکت در کشور ترکیه چقدر زمان می برد؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید برای این که اقدام به تاسیس شرکت در ترکیه نمایید به چقدر زمان احتیاج دارید؟ لازم به ذکر است که شما نیاز به صرف زمان زیادی ندارید در صورتی که با روال و مراحل کار آشنا باشید.

حداکثر مدت زمان برای شرکت هایی با مسئولیت محدود در ترکیه ۳ روز کاری می باشد این درحالی است که گفتن زمان برای شرکت هایی با مسئولیت عام متفاوت می باشد و زمان و مراحل آن بستگی به تصویب وزارت صنعت و تجارت ترکیه دارد.

یعنی در واقع این زمان می تواند از ۵ الی ۳۰ روز متفاوت باشد. البته آن چیزی که می بایستی به آن دقت نظر داشته باشید این است که بدانید برای انجام این کار به کجا مراجعه کنید و چه مدارکی را می بایستی به همراه داشته باشید زیرا که در بسیاری از مواقع آن چیزی که سبب اتلاف وقت و هزینه می گردد آگاه نبودن از سیستم اداری و پروسه ی کاری تأسیس شرکت در کشور ترکیه است.

اولین قدم ثبت شرکت در ترکیه

اولین قدم ثبت شرکت در ترکیه

در اولین قدم شما می بایستی مشخص نماید که شما قصد باز کردن چه نوع شرکتی را دارید چون شرکت ها در ترکیه به سه نوع تقسیم می شوند:

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه

البته لازم است در نظر داشته باشید که برای ثبت شرکت داشتن اقامت بلند مدت ترکیه لازم نمی باشد یعنی شما می توانید در خارج از ترکیه زندگی کنید ولی در ترکیه شرکتی داشته باشید که دایر بوده و در حال فعالیت می باشد.

شما بعد از طی تمام مراحل و رسمی شرکت شرکت می توانید نسبت به اخذ اجازه کار در ترکیه برای خودتان اقدامات لازم را انجام دهید و به دنبال آن برای خود بیمه رد کنید.

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه

رد کردن بیمه از این نظر حایز اهمیت می باشد که شما می توانید بعد از طی شدن ۵ سال نسبت به اقامت دایم ترکیه و بعد از آن، اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایید ( ثبت برند و اخذ اقامت ) . در نظر داشته باشید که صفر تا صد ثبت برند بین ۵ الی ۱۰ روز کاری زمان احتیاج دارد.

نکاتی در مورد ثبت شرکت در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه

البته ذکر این نکته الزامی می باشد که اگر به همراه ثبت برند قصد دارید نسبت به اقامت این کشور نیز اقدام نمایید سرمایه شما می بایستی حداقل ۱۰۰۰۰۰ هزار لیر ترکیه باشد.

البته ارزش هر سهم نمی تواند کمتر از ۲۵ لیر ترکیه باشد. که در این میان شما می بایستی ۲۵٪ از مبلغ ذکر شده را در مراحل انجام کار در حساب خود داشته باشید که البته پس از این مراحل و دریافت روزنامه ی رسمی می توانید آن مبالغ را برداشت نمایید.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

  1. ترجمه رسمی به زبان ترکی تمام شرکای شرکت و به تایید رساندن ترجمه ها در اداره ثبت احوال
  2. تنظیم اساس نامه کمپانی بر اساس نوع شرکتی که قصد ثبت آن را در ترکیه دارید.
  3. استخدام حسابدار رسمی در ترکیه ( بر اساس قانون ترکیه استخدام حسابدار رسمی برای انجام دادن امور مالی و اداری شرکت از الزامات اساسی می باشد. شما بر اساس نوع شرکت می توانید از حسابداران کم تجربه یا با تجربه در ترکیه استفاده نمایید).
  4. پر کردن فرم ها مخصوص تاسیس شرکت
  5. گرفتن کد مالیاتی برای تمامی سهامداران شرکت مورد نظر از اداره مالیات در ترکیه
  6. پر کردن فرم های اتاق بازرگانی
  7. تنظیم فرم های مربوط به اعلام آدرس شرکت در اتاق بازرگانی
  8. دریافت کردن کارت بازرگانی برای شرکت
 1. به ثبت رساندن رسمی امضاء مدیر عامل شرکت در اداره ثبت اسناد
 2. به تایید رساندن اساسنامه شرکت در اداره ثبت اسناد
 3. افتتاح حساب به نام شرکت در یکی از بانک های ترکیه
 4. واریز درصدی از سرمایه که معمولا یک چهارم می باشد به حساب شرکت که از قبل به عنوان حساب رسمی شرکت اعلام شده است.
 5. چاپ مشخصات شرکت در روزنامه های رسمی ترکیه
 6. تنظیم اجاره نامه شرکت
 7. اعلام و چاپ در روزنامه رسمی در کشور ترکیه
 8. چاپ روزنامه رسمی شرکت
 9. تایید آدرس اعلامی شما توسط مامور اداره مالیات و دارایی
 10. تایید دفاتر حسابداری شرکت
 11. آماده کردن کد اقتصادی شرکت

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ترکیه

 1. حداقل دو قطعه عکس ۴*۳ رنگی با زمینه روشن
 2. اصل گذرنامه تمام شرکاء ( اعتبار گذرنامه ها نباید از ۶ ماه کمتر باشد)
 3. تعیین مقدار سهام هر یک از شرکاء
 4. مشخص نمودن موضوع فعالیت شرکت
 5. مشخص نمودن آدرس، کد پستی و تلفن شرکت
 6. انتخاب چند نام برای شرکت ( حداقل ۵ نام را مشخص کنید)
 7. تعیین اعضای هیات مدیره و مدیر عامل و مشخص نمودن شخص صاحب حق امضاء
 8. اعطای وکالت برای انجام کارهای ثبت شرکت
 9. حداقل سرمایه اعلامی نباید از ۱۰۰۰۰ ریال برای شروع به کار که حدود یک چهارم مبلغ آن برای یک ماه در حساب شرکت بلوکه خواهد بود.

انواع ثبت شرکت در ترکیه

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد ثبت شرکت برای ایرانیان کاملا متفاوت از ایران می باشد. در ترکیه بیشتر ایرانیان شرکت هایی با مسئولیت محدود تاسیس می کنند. مثلا در ترکیه برخی از شرکت ها وجود دارد که به عنوان شرکت های بین المللی تابع قوانین جمهوری ترکیه نمی باشند ، در حالی در ایران هیچ شرکت خارجی نمی تواند شروع به کار کند مگر بر اساس قوانین ایران.

شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد/ LS) این شرکت حداقل با دو نفر و حداکثر با ۵۰ نفر شریک در ترکیه قابل ثبت می باشد( البته بر اساس قوانین جدید ثبت کمپانی با مسئولیت محدود در ترکیه حتی با داشتن یک سهامدار نیز می تواند کار خود را آغاز نماید).

انواع ثبت شرکت در ترکیه

این سهامداران می توانند از اشخاص حقیقی و یا حقوقی تشکیل گردند. و به طور کامل از اتباع خارجی و یا شهروندان ترکیه باشند. البته لازم به ذکر است فردی را که سهامداران به عنوان مدیر شرکت انتخاب می نمایند می تواند هم از سهامداران باشد و یا فردی دیگر غیر از سهامداران.

در واقع این بخش از کار با توجه به اساسنامه ی شرکت مشخص می گردد. حداقل سرمایه جهت این که بتوانید کمپانی خود را ثبت کنید ۱۰۰۰۰ هزار لیر ترکیه می باشد. و تمام کارهای رسمی مربوط به شرکت می بایستی در دفترخانه رسمی انجام گردد.

سهامداران شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد / LS)

مسولیت سهامداران در شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد / LS) با توجه به میزان سرمایه ای که اعلام کرده اند مشخص می گردد. بنابراین این موضوع بدین معنا می باشد که میزان مسئولیت ها در این نوع از شرکت ها به صورت مساوی و برابر در نظر گرفته نمی شود و میزان مسولیت در بدهی ها و یا حتی مالیاتی که باید پرداخت کنند بر اساس میزان سهام آن ها در شرکت مشخص می گردد.

البته هر گونه نقل و انتقالی لازم است که در دفتر اسناد رسمی ثبت گردد و هم چنین به تصویب ۳/۴ اعضاء و سهامداران رسیده باشد. سرمایه سهمی در شرکت های با مسئولیت محدود اگر جزء اتباع خارجی می باشید که می خواهید اقدام به ثبت شرکت نمایید دارایی های زیر می تواند به عنوان سرمایه شما برای سرمایه گذاری اعلام گردد:

 1. تجهیزات و ماشین آلات
 2. ابزار و کالاهای غیر نقدی با ارزش مالی
 3. دارایی های غیر مالی به مانند حق اختراع؛ برند و .
 4. حقوق بهره بردری از منابع طبیعی
 5. سود حاصله از وام های خارجی و یا بهره وام های بانکی
 6. سهام شرکت ها

عناوین اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد / LS)

عناوین اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد / LS)

در اساسنامه شرکت می بایستی موارد زیر به تفصیل ذکر گردد.

 1. نام شرکت
 2. موضوع فعالیت شرکت
 3. مقدار سرمایه شرکت
 4. تعداد سهامداران شرکت
 5. نام سهامداران شرکت
 6. مقدار سرمایه تعهد شده از طرف هر یک از سهامداران
 7. مدت زمان فعالیت شرکت
 8. روش اعلان اطلاعیه های شرکت
 9. مدیر شرکت
 10. بازرس شرکت (در صورتی که تعداد سهامداران بالای ۲۰ نفر باشد)

انحلال شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد / LS)

اگر در ترکیه اقدام به ثبت شرکت نموده اید ولیکن به هر دلیلی نتوانستید فعالیت نمایید می بایستی بدانید که چگونه می توانید شرکت را منحل نمایید؟ برای این که بتوانید اقدام به انحلال شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد / LS) نمایید می بایستی به نکات زیر توجه کنید.

 1. تصمیم به انحلال شرکت در مجمع سهامداران
 2. انقضای مدت اعلام شده در اساسنامه
 3. ارایه درخواست انحلال شرکت به دادگاه
 4. تصمیم دادگاه مبتنی بر درخواست سهامدارن

هم چنین باید در نظر داشته باشید در صورتی که موارد زیر در جریان کار برای شما پیش آمد می بایستی درخواست انحلال شرکت را به مراجع مربوطه ارایه نمایید.

 1. کاهش تعداد سهامداران به کمتر از ۲ نفر
 2. از دست دادن ۲/۳ سرمایه اولیه
 3. دلایلی که به عنوان دلیل انحلال در اساسنامه آورده شده است.
 4. ورشکستگی شرکت

انجام امور مربوط به انحلال شرکت می بایستی نزد مراجع قانونی انجام گیرد و مدت زمانی که لازم است مابین ۱۲ الی ۱۸ ماه می تواند متغیر باشد. البته لازم به ذکر است که کلیه ی امور مالیاتی می بایستی در طول دوره تسویه گردد.

هزینه حسابدار رسمی ترکیه استخدام حسابدار برای شروع به کار هر شرکت با هر نوع فعالیتی الزامی می باشد. هزینه و دستمزد حسابدار رسمی در ترکیه بستگی به حجم فعالیت شرکت دارد. حداقل حقوق حسابدار رسمی در ترکیه ۴۰۰ دلار به صورت ماهیانه می باشد.

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری ترکیه

این نوع شرکت ها را می توان شرکت های صنعتی دانست که در شهرک های صنعتی در ترکیه مشغول به فعالیت می باشند. در این شهرک ها سرمایه گذاران خارجی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند می توانند با قیمت بسیار پایین زمین خریداری کنند علاوه بر آن تسهیلات بسیار زیادی را دولت برای آنها قایل می باشد.

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری ترکیه

مثلا برای مدت زیادی مشمول معافیت های مالیاتی می شوند و یا بیمه کارکنان را تا مدت مدیدی دولت پرداخت می نماید.

البته لازم به ذکر است که این نوع از شرکت برای واردی به مانند امور تولیدی و صادراتی کاربرد دارد یعنی در واقع خدمات کمپانی باید به تولید کالا بیانجامد و صادرات باشد به اسم کشور ترکیه انجام گیرد. اجاره مکان برای ثبت برند در زمان انجام مراحل این کار لازم است تا شما یک آدرس مشخص شده ای را به عنوان آدرس شرکت و محل کار خود اعلام نمایید.

نکاتی که باید به آن ها توجه داشته باشید

در نظر داشته باشید که لازم نیست که شما حتما یک واحد ادارای و یا تجاری را به عنوان مکان شرکت خود در نظر بگیرید بلکه شما می توانید یک میز از یک شرکت را اجاره کنید و یا آدرس محل سکونت خود را به عنوان محل کار خود نیز اعلام نمایید که در ترکیه به اصطلاح به آن هوم آفیس گفته می شود.

لازم به ذکر است که در زمان ثبت شما حتما می بایستی یک چهارم اجاره بهایی که به صورت ماهانه بایستی پرداخت نمایید را به عنوان مالیات به اداره مالیات و دارایی ترکیه پرداخت نمایید. مالیات بر درآمد در ترکیه مالیات بر درآمد در کشور ترکیه معادل ۲۰٪ سود خالص سالیانه شرکت می باشد که پرداخت آن الزامی می باشد.

آشنایی با قوانین ثبت شرکت

برای ثبت برند، مطالعه و بررسی قوانین کشور ترکیه، آگاهی از قانون تجارت ترکیه و مطالعه قانون سرمایه گذاری خارجی در ترکیه، در اولویت متقاضیان مهاجرت به ترکیه می باشد. سرمایه گذاری در ترکیه پس از ثبت کمپانی تحت شرایط خاصی موجب اخذ اقامت می شود. اما دارا بودن اقامت ترکیه، فواید و مزایای چندانی برای متقاضی اخذ اقامت دایم و یا تابعیت ترکیه ندارد.

کشور ترکیه، یکی از کشورهای فرستنده مهاجر به اروپاست که در رده دوم کشورها قرار دارد. قرار داشتن ترکیه در بخش اقتصادهای پویا، این کشور را به مقصدی برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی مبدل کرده است.

هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی ترکیه هزینه دفاتر رسمی و پلمپ آن در اداره ی دارایی در ترکیه سالیانه در حدود ۴۵۰ دلار می باشد که می بایستی شما به دولت ترکیه پرداخت نمایید.

ثبت شرکت در مناطق اروپایی ترکیه

در ثبت این نوع از شرکت شخص اقدام به ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه می نماید. در این نوع از شرکت شما می توانید در چهارچوب قانون اساسی ترکیه هر نوع فعالیتی را انجام دهید.

در این نوع شما می بایستی حداقل دو کارمند ترک استخدام نمایید و نسبت به بیمه کردن آنها اقدام کنید. برای شرکت خود اقدام به افتتاح حساب بانکی در ترکیه کنید و به واسطه شرکت می توانید اخذ اقامت ترکیه را در کوتاه ترین زمان برای خود و خانواده تان اخذ کنید.

شرکت سهامی خاص/ عام

برای این که بتوانید شرکت سهام خاص تاسیس نمایید نیازمند حداقل ۵ شخص حقیقی و یا حقوقی هستید. هر یک از شرکاء به اندازه ی سهمی که در شرکت دارند نسبت به درآمد و هم چنین بدهکاری های شرکت مسئولیت دارند.

در واقع مقدار سهم ها بایستی در شرکت مشخص باشد و هر یک از شرکاء می توانند به هر اندازه ای که می تواند سهم داشته باشد. اگر اقدام به تأسیس شرکت سهام خاص کرده باشید جلسات عمومی شرکت شما می بایستی با حضور نمایندگان از وزارت تجارت ترکیه برگزار گردد.

انواع شرکت های سهامی در ترکیه

شرکت سهامی خاص/ عام

شرکت مختلط در ترکیه

شرکت مختلط در ترکیه از یک یا چند نفر شریک تشکیل می شود و هر کدام از شرکاء بر اساس میزان سهم خود نسبت به دیون شرکت مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی نمی توانند به عنوان شریک و سهامدار در شرکت مختلط در ترکیه باشند.

موسسات مالی(صرافی)

اگر به دنبال تاسیس موسسه مالی هستید می توانید آن را در قالب یک شرکت سهامی تاسیس نمایید. البته لازم به ذکر است که اگر به دنبال تاسیس موسسات مالی در ترکیه باشید می بایستی قبل از هر کاری مجوزهای لازم را از سازمان های زیر ربط در ترکیه اخذ نمایید. که در صورت مراجعه درخواست کنندگان همکاری های لازم صورت خواهد گرفت.

ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه

از گذشته تا به امروز داد و ستد دچار تغییر و تحولات بسیاری شده است. شرکت های بازرگانی نیز بر اساس قوانین کشورها تفاوت هایی دارند، اما همه آن ها در کلیت و اهداف به یک شکل عمل می کنند. شرکت های بازرگانی یا شرکت های تجاری درواقع شرکت هایی هستند که در حوزه خرید و فروش کالا یا خدمات به منظور کسب سود و درآمد فعالیت می کنند. شرکت های بازرگانی می توانند در قالب یکی از انواع شرکت ها در قانون تجارت فعالیت خود را شروع کنند.

 حیطه فعالیت شرکت های بازرگانی از یک منطقه تا سایر کشورها قابل گسترش هست. برای مثال شرکت های بازرگانی بین الملل تجارت خود را میان چند کشور انجام می دهند. صاحبان شرکت های بین المللی ممکن است حتی از چند ملیت مختلف تشکیل شوند. فعالیت این شرکت ها خدمات، کالا، پشتیبانی وسایر حوزه ها را شامل می شود.

لازمه تجارت میان کشورها ثبت شرکت های بازرگانی صادرات و واردات هست. این شرکت ها علاوه بر رعایت قوانین کشور مبدا و مقصد ملزم به رعایت قوانین تجارت بین الملل هستند. در صورت بروز مشکل در این مبادلات سازمان های تجارت جهانی حکم خواهد کرد.

مزایای ثبت شرکت‌های بازرگانی در ترکیه

شرکت های بازرگانی در ترکیه با اطلاع و شناخت بازار (میزان تقاضا، توان خریدار، نوع تقاضا و…) می توانند سرمایه خود را به گردش در آورده و با سودی که به دست می آورند به گسترش کسب و کار خود بپردازند. چرا که بازار ترکیه نسبت به ایران توسعه ی بهتری داشته و از لحاظ ارتباط با اروپا و سایر نقاط جهان آینده ی مطلوبتری را پیش روی تاجران ایرانی قرار می دهد.

پیش تر تجار با مسافرت به نقاط مختلف دنیا تجارت می کردند. اما امروزه با استفاده از راه های مختلف ارتباطی شرکت ها قادرند حتی خدمات خود را به مشتریانشان در سایر کشورها عرضه کنند.  شما هم می توانید در کشور ترکیه با کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تکنولوژی های مدرن و یا راه های ارتباطی سودهای بزرگ تری به دست بیاورید. استفاده از تجارب و مشورت با افراد آگاه در این زمینه به شما ایده های باور نکردنی می دهد.

چگونه در ترکیه شرکت بازرگانی ثبت کنیم ؟

 برای شروع به کار و ثبت شرکت بازرگانی لازم است پیش از هر چیز مشخص کنید که چه نوع شرکتی می خواهید به ثبت برسانید. بعد از آن که نوع شرکت و اعضای شرکت را مشخص کردید، باید از طریق سامانه ثبت شرکت ها به صورت اینترنتی اقدام کنید. در این میان شرکت های مشاور وجود دارند  که می توانند مراحل تاسیس شرکت را برای شما آسان کرده و بدون هیچ سختی کار را پیش ببرند.

اسناد مورد نیاز برای تأسیس شرکت بازرگانی

روند تاسیس شرکت مجموعه ای از پروسه ی اداری است که در این پروسه می توان با یاری مشاوران مالی و حقوقی و همچنین گردآوری اسناد مورد نیاز شخص یا افراد موسس ، یک شرکت تاسیس نمود. فرآیندهای  نحوه تاسیس شرک   با توجه به نوع شرکت تأسیسی متفاوت است. شما باید در ابتدا تعیین نمایید که شرکت بازرگانیتان چند شریک دارد که با مشخص شدن تعداد شرکا نوع شرکت نیز معین می گردد. چرا که بر اساس تعداد شرکا و میزان سهم هریک نوع شرکت بازرگانی شما مشخص می شود.

   طبقه بندی شرکت ها با توجه به میزان سرمایه ، شخصیت حقوقی و مسئولیت های شرکا متفاوت است.   ما می توانیم شرکت ها رابر اساس تعداد سهامداران آن  به شرکت های سرمایه ای و انفرادی تقسیم کنیم.

 شرکتهای سرمایه ای خود به دو دسته ی محدود و سهامی تقسیم می شوند. برای تاسیس یک شرکت محدود حداقل 10.000 لیره سرمایه لازم است. شرکتهای سرمایه ای نیز با حداقل 5 نفر تاسیس می شوند و داشتن حداقل 50.000 لیره سرمایه ی اولیه برای آنها الزامی است. در شرکتهای مشارکت محدود اگر اساسنامه به نکته ی خاصی اشاره نکرده باشد با قوانین شرکتهای سهامی کار می کند.

 شرکتهای شخصی برای فعالیتهای تجاری با گردش مالی کمتر و حداقل میزان سرمایه می توانند آغاز به کار نمایند. انتقال سهام در این گونه شرکت دشوارتر از شرکتهای سرمایه ای است.

اسناد لازم برای تاسیس شرکت سهامی و شرکت با مسئولیت محدود

اسناد لازم برای تاسیس یک شرکت شخصی

برای تاسیس یک شرکت بازرگانی شخصی افراد می توانند خود اقدام نمایند اما برای تاسیس سایر انواع شرکتها یاری جستن از مشاوران مالی و حقوقی پیشنهاد می شود.

اگر می خواهید یک شرکت بازرگانی تاسیس نمایید در ابتدا باید حوزه ی فعالیت شما در اتاق بازرگانی مربوطه ثبت شده در اداره ی مالیات پرونده ی مالیاتی خود را باز نمایید. قرارداد اجاره یا خرید محل فعالیت خود را مهیا نمایید و سپس اساسنامه ی شرکت را با کمک یک مشاور مالی تهیه نمایید. در این مرحله می توانید برای تاسیس شرکت به یک مشاور حقوقی وکالت محضری بدهید یا اینکه خودتان پیگیر این پروسه باشید.

پس از دریافت کد مالیاتی باید فعالیتهای مربوط به افتتاح حساب بانکی و واریز حداقل مبلغ سرمایه را انجام دهید. یک چهارم این مبلغ در حساب شما مسدود خواهد شد که پس از اتمام ثبت شرکت بلوک این مبلغ برداشته می شود.

 مشاور مالی شما می تواند پس از انجام تعهدات مالی مربوطه درخواست تاسیس را به اتاق بازرگانی و اداره ی مالیات ارائه نماید. سرانجام پس از بررسی آدرس شرکت شما توسط افراد مرتبط و تایید حضور صاحبان شرکت در محل آدرس تاسیس شرکت تجاری شما به پایان رسیده است.

< id=”aloapply_15 h2>ثبت شرکت ساختمانی در ترکیه

یکی از دلایل افزایش شرکت های خارجی در ترکیه مزایای فراوانی است که ترکیه برای تشویق سرمایه گذاران خارجی، در نظر گرفته است. از جمله؛ حمایت دولت از سرمایه گذاران خارجی در حال افزایش است، یکی از راه های دریافت اقامت در ترکیه ثبت شرکت در این کشور است، دریافت مجوز کار و امکان تمدید مجوز کار و اقامت از طریق فعالیت شرکت امکان پذیر است. به همین دلیل تعداد سرمایه گذاران خارجی در این کشور روبه افزایش است. مخصوصا سرمایه گذاران ایرانی برای رهایی از اوضاع بد اقتصادی کشور علاقه مند به سرمایه گذاری در ترکیه شده اند.

ثبت شرکت در ترکیه تابع مقررات قانون تجارت ترکیه به شماره ۶۱۰۲ و قانون تعهدات ترکیه به شماره ۶۰۹۸ بعد از قانون ۴۸۷۵ است. بنابراین شرکتی که توسط فرد خارجی تاسیس می شود باید از این مفاد قانون تبعیت کند. به همین دلیل سرمایه گذارانی که می خواهند در ترکیه شرکت ثبت کنند باید این فرایند را تحت نظر یک وکیل باتجربه انجام دهند.

برای ثبت شرکت ساختمانی در ترکیه به چه مدارکی نیاز داریم.

قبل از هر چیز باید به این نکته توجه داشته باشید که ترکیه جزو کشورهایی است که به قانون و مقررات اهمیت زیادی می دهد، بنابراین قبل انجام هر کاری باید با قوانین مربوط به آن کار آشنا باشید. در ترکیه برای شروع هر کاری حتی ارایشگری، باز کردن سوپرمارکت، بنگاه و یا … باید شرکت ثبت کنید.

تا چند سال اخیر اتباع خارجی برای ثبت شرکت در ترکیه نیاز به یک شریک ترک و یا یک شرکت موجود در ترکیه داشتند، اما با تصویب قانون جدید تجاری، اتباع خارجی با سرمایه مشخص شده می توانند در این کشور به صورت مستقل به ثبت شرکت اقدام کنند.

بر اساس قانون شماره ۴۸۷۵ قانون اساسی ترکیه، اتباع خارجی مجاز به ثبت انواع شرکت در ترکیه هستند. قبل از مراحل رسمی درخواست، باید مقدمات اولیه در مورد ثبت شرکت انجام شود. این‌ مراحل برای ثبت تمامی شرکت های خارجی در ترکیه لازم و ضروری است.

 1. تقاضانامه ثبت اتاق بازرگانی
 2. فرم اطلاع رسانی تاسیس شرکت
 3. اگر شریک خارجی شخص حقیقی باشد، پاسپورت ترجمه و تایید شده توسط اداره ثبت اسناد و همچنین تایید شماره مالیاتی شخص حقیقی
 4. اگر شریک خارجی شخص حقوقی باشد، ترجمه محضری گواهی فعالیت و ترجمه وکالتنامه رسمی و رزومه کاری شخص نماینده که توسط اتاق صنایع و بازرگانی ترکیه تایید و ثبت شده لازم است
 5. بیان نامه ثبت اتاق بازرگانی
 6. درخواست رسمی موسسان شرکت

همه این مراحل باید تحت نظر یک وکیل پیگیری شود. زیرا وقتی به مشکلات حقوقی شرکت های خارجی تاسیس شده در ترکیه نگاه می کنیم ، می بینیم که بیشتر این مشکلات ناشی از اشتباهاتی است که در مرحله ثبت شرکت رخ داده است.

مزایای ثبت شرکت ساختمانی در ترکیه

شرکت های ساختمانی در ترکیه بر اساس قوانین جدید اعمال شده، از مزایای برابر با شرکت های ترکیه ای و حتی در بعضی موارد بیشتر از آنها برخوردارند. بر اساس ماده ۳ قانون تجارت در ترکیه:

هزینه ثبت شرکت ساختمانی در ترکیه

هزینه تاسیس شرکت ساختمانی خصوصی در ترکیه به شرح زیر است. مقادیری که ما بیان می کنیم به صورت تقریبی است، بر اساس فاکتورهایی مانند اجاره محل کار، نوع کار انجام شده و … می تواند متغیر باشد

مالیات شرکت ساختمانی در ترکیه چقدر است

هزینه پرداخت مالیاتی بر اساس فاکتورهای مخارج و درآمد توسط حسابرس شرکت مشخص می شود. ۱۸ درصد مالیات بر درآمد پرداخت می شود. لازم به ذکر است که برای تمام مبالغی که وارد شرکت می شوند، لزوما نیاز به پرداخت مالیات نیست.

بنابراین هزینه هایی که بعد از افتتاح شرکت وجود دارد به شرح زیر است، ما مبلغ را مشخص نمی کنیم، زیرا مقادیر با توجه به حجم تجارت متفاوت خواهد بود؛

اما شرکت هایی که توسط اتباع خارجی در ترکیه ثبت می شوند در بیشتر مواقع این مالیات ها بر آنها تعلق نمی گیرد.

هزینه های ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه

علاوه بر حداقل مبلغ ذکر شده که باید در حساب شرکت موجود باشد، هزینه های دیگری نیز برای ثبت شرکت باید در نظر بگیرید. 50 لیر برای دریافت برگه ی تایید تاسیس شرکت، هزینه های آگهی و اطلاعیه 1800 لیر، ثبت آگهی و اطلاعیه 40 لیر،اشتراک روزنامه 60 لیر، هزینه ی دریافت مجوز برای افتتاح شرکت 150 لیر، دریافت برگه ی تاییدیه از طرف اداره ی ثبت اسناد تجاری و بازرگانی 225 لیر، هزینه ی مجوز کار ماهیانه 1000 لیر، هزینه ی ماهیانه ی حسابدار شرکت 300 تا 1000 لیر ، هزینه ی دفتری 250 لیر

برگه تایید تاسیس شرکت، هزینه های آگهی و اطلاعیه 1800 لیر
ثبت آگهی و اطلاعیه 40 لیر
اشتراک روزنامه 60 لیر
دریافت مجوز برای افتتاح شرکت 150 لیر
دریافت برگه ی تاییدیه از طرف اداره ی ثبت اسناد تجاری و بازرگانی 225 لیر
مجوز کار ماهیانه 1000 لیر
هزینه ماهیانه ی حسابدار شرکت 300 تا 1000 لیر
هزینه دفتری 250 لیر

هزینه های ثبت شرکت در کشور ترکیه

اگر به دنبال ثبت شرکت هستید لازم است علاوه بر هزینه ثبت شرکت؛ در خصوص هزینه های جاری ثبت شرکت نیز اطلاعات کافی داشته باشید.

هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی ترکیه

هزینه دفاتر رسمی و پلمپ آن در اداره ی دارایی در ترکیه سالیانه در حدود ۴۵۰ دلار می باشد که می بایستی شما به دولت ترکیه پرداخت نمایید.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 1. اخذ اقامت کاری در ترکیه برای خود و اعضای خانواده
 2. هزینه های پایین ثبت شرکت
 3. افتتاح حساب بانکی در ترکیه به نام شرکت
 4. امکان انجام معاملات با کشورهای اروپایی
 5. شما به تنهایی می توانید ۱۰۰٪ سهام شرکت را داشته باشید
 6. وجود شریک ترک الزامی نمی باشد.
 7. هزینه استخدام حسابدار بسیار پایین می باشد.
 8. مالیات بر درآمد گرفته می شود و در صورتی که شرکت شما درآمد پایینی داشته باشد به همان نسبت مالیات کمتری را نیز باید پرداخت کنید.

ارتباط با تیم گروه مهاجرتی سیمرغ

 
آدرس:   ایران تهران اکباتان فاز یک بلوار شهید نفیسی ساختمان هلدینگ هوانوردی آسمان طبقه دوم واحد سه

تلفن:   2191011132(98)+
موبایل:   9938504687(98)+

ایمیل:   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید